30 września 2015 zakończył się projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”, skierowany do osób w wieku 18-25 lat, mających poważne trudności z wejściem na rynek pracy z uwagi na brak kwalifikacji zawodowych dostosowanych do wymagań rynku pracy, doświadczenia zawodowego oraz wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia, a tym samym zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Trwający od 1 maja 2014 r. projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Jego główne cele to ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej oraz umożliwienie młodym ludziom nabycia kwalifikacji zawodowych w zakresie tzw. zawodów „ginących”, z zakresu tradycyjnego rzemiosła, które przeżywa obecnie wzrost zainteresowania. Wśród zawodów ginących objętych projektem są: kamieniarz, zdun, piekarz, cukiernik, tkacz, rymarz, kowal, dekarz/strzecharz i kołodziej.
Beneficjentami tego przedsięwzięcia w Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendzie OHP było 5 mężczyzn nieaktywnych zawodowo, uczestników OHP. Zdobyli oni nieodpłatnie kwalifikacje zawodowe w zawodzie kamieniarz.
Zajęcia w ramach projektu organizowane na terenie województwa podkarpackiego to 180 godzin kursu w zawodzie kamieniarza, 20 godz. grupowych zajęć z doradcą zawodowym, 30 godz. kursu przedsiębiorczości.
Ponadto młodzież wzięła udział w 120 godz. kursu praktycznego w zakresie umiejętności w ginącym zawodzie kamieniarza w Europejskim Centrum Kultury i Wychowania w Roskoszy (woj. lubelskie). Wszyscy uczestnicy pozytywnie zdali egzamin czeladniczy.
Projekt „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” łączy w znakomity sposób ideę przedsiębiorczości (zakłada się, że większość jego uczestników podejmie własną działalność gospodarczą) z promocją historii i kultury regionalnej.
Budżet projektu wynosił ponad 2,6 mln zł.
Przebieg projektu na podkarpaciu:
|