Od 1 lipca 2011 roku do 31 sierpnia 2012 roku Ochotnicze Hufce Pracy realizowały ogólnopolski projekt „Nowoczesne kompetencje kadry opiekuńczo – wychowawczej Ochotniczych Hufców Pracy”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet I PO KL, Poddziałanie 1.3.3.
Odbiorcami wsparcia w ramach projektu była kadra opiekuńczo – wychowawcza, zatrudniona w 16 Wojewódzkich Komendach oraz 9 Centrach Kształcenia i Wychowania OHP, w szczególności: psycholodzy, wychowawcy, komendanci hufców, kierownicy internatów, kierownicy świetlic środowiskowych oraz pracownicy sprawujący nadzór nad organizacją kształcenia i wychowania w jednostkach OHP.
Dwunastu pracowników Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy poszerzyło oraz nabyło nowe kompetencje, poprzez uczestnictwo w szkoleniach specjalistycznych w zakresie:
-
znajomości i profilaktyki uzależnień,
-
twórczego i kreatywnego myślenia w pracy wychowawczej,
-
przeciwdziałania stresowi i zjawisku wypalenia zawodowego,
-
mechanizmów i uwarunkowań suicydalnych,
-
nowoczesnych metod pracy z młodzieżą trudną i agresywną,
-
udzielania pierwszej pomocy,
-
animacji wolnego czasu,
-
nowych metod diagnostycznych,
-
przejawów dyskryminacji płci w aspekcie edukacyjno – wychowawczym.
Kwalifikacje z zakresie znajomości języków obcych (j. angielski, j. niemiecki, j. hiszpański) podwyższyło 17 pracowników Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Rzeszowie.
Jeden uczestnik projektu pogłębił wiedzę poprzez ukończenie kierunkowych studiach podyplomowych z zakresu psychologii kryzysu i interwencji kryzysowej.
Przedstawiona w projekcie oferta była odzwierciedleniem problemów, potrzeb i oczekiwań kadry opiekuńczo-wychowawczej OHP. W projekcie uwzględniono różnorodne rodzaje wsparcia merytorycznego, metodycznego oraz organizacyjnego w taki sposób, aby jak najpełniej spełnić oczekiwania uczestników. Szczególny nacisk położono na wzbogacenie wiedzy fachowej kadry w zakresie najnowszych teorii postępowania pedagogicznego, relacji prospołecznych, rozwoju osobistego, bezpieczeństwa oraz obywatelstwa unijnego. Wiele działań nakierowano na spełnienie oczekiwań dotyczących modyfikowania istniejących rozwiązań, inspirowania do kreowania nowatorskich pomysłów. Ponadto, zaakcentowano uwrażliwienie na nowo powstające zagrożenia, czyhające na młodych ludzi.
Szkolenia, kursy językowe oraz studia podyplomowe prowadzone były przez wykwalifikowanych specjalistów, praktyków o bogatym doświadczeniu, współpracujących z wyspecjalizowanymi i renomowanymi firmami.
Ponadto, przeprowadzono trzy wizyty studyjne w krajach członkowskich Unii Europejskiej – Danii, Włoszech oraz Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Na terenie tych krajów funkcjonują placówki sektora publicznego, które działają na rzecz pomocy młodzieży na rynku pracy. Wybór tych miejsc umożliwił uczestnikom zapoznanie się z funkcjonowaniem instytucji Unii Europejskiej, zarówno z sektora publicznego, jak i pozarządowego, działających na rzecz poprawy warunków startu życiowego młodzieży oraz jej reintegracji społecznej. Kraje te posiadają długoletnie doświadczenie w zakresie wypracowania, wdrażania i organizacji skutecznych metod, form i narzędzi stosowanych podczas szeroko rozumianej pracy dydaktyczno-wychowawczej skierowanej do młodzieży, zwłaszcza tej o mniejszych szansach. Wizyty studyjne były ważnym aspektem projektu z perspektywy nawiązywania współpracy międzynarodowej z organizacjami krajów Unii Europejskiej w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć.
Wybór kadry opiekuńczo-wychowawczej uzasadniony był koniecznością posiadania wysokich kwalifikacji i umiejętności pedagogicznych do prowadzenia zajęć o charakterze warsztatowym, treningowym, terapeutycznym, kompensacyjnym, profilaktycznym i resocjalizacyjnym, co w praktyce przyczyni się do podejmowania trafnych i skutecznych działań w zakresie pomocy w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej uczestników OHP, którymi są młodzi ludzie o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
|