Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Czas realizacji projektu 01.05.2009 r. – 31.10.2009 r.
Głównym celem projektu było: ograniczenie wśród jego uczestników tendencji do zachowań aspołecznych, uświadomienie niebezpieczeństw, na jakie narażają innych i siebie samych, wywołanie u nich woli zmiany zachowania, a tym samym zwiększenie ich integracji społeczno – zawodowej.
W ramach projektu „Nasza Przyszłość” uczestniczki i uczestnicy korzystali z indywidualnych konsultacji psychologiczno – pedagogicznych oraz z warsztatów motywacyjno - aktywizujących. Zajęcia te miały na celu wzajemne poznanie się, zintegrowanie, a także przygotowanie do 21 dniowego obozu terapeutycznego, który odbył się w czasie wakacji. Młodzież z województwa podkarpackiego wyjechała na obóz terapeutyczny do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zwoleniu. W tym czasie Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu od 7 do 27 sierpnia 2009 r. gościł 45 osób z województwa śląskiego.
W trakcie wakacyjnych obozów terapeutycznych młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych i zajęciach socjoterapeutycznych (w czasie których kształtowali swoje umiejętności społeczne, pracowali nad nabywaniem umiejętności emocjonalnych i poznawczych, jak i sposobami radzenia sobie z agresją, ze stresem i napięciem). Młodzież brała także czynny udział w warsztatach profilaktycznych, które miały na celu ukazać wpływ uzależnień na psychikę i organizm, zajęciach z zakresu aktywizacji zawodowej umożliwiających pomoc w wytyczeniu kierunku dalszych działań w kontekście rozwoju i przygotowania do funkcjonowania na rynku pracy oraz w zajęciach korekcyjno - wyrównawczych z wybranych przedmiotów, z których uczestniczki i uczestnicy wykazywali największe zaległości edukacyjne.
Dużym zainteresowaniem wśród młodych osób cieszyły się kursy: komputerowy oraz przedsiębiorczości. Wszystkie zajęcia prowadzone były przez wysoko wykwalifikowaną kadrę z długoletnim doświadczeniem.
Ważnym aspektem projektu był aktywny wypoczynek, w czasie którego młodzież z województwa podkarpackiego wyjeżdżała na basen, kręgle oraz brała udział w wycieczkach krajoznawczych między innymi do Warszawy, Królewskich Źródełek w Puszczy Kozienieckiej, Muzeum Wsi Radomskiej. Natomiast młodzież śląska zwiedzała najpiękniejsze tereny województwa podkarpackiego, m. in: Krosno, Duklę, Sanok, Przysietnicę oraz odwiedziła Polańczyk i Jezioro Solińskie. W trakcie tych wyjazdów młodzież zwiedzała Starówki miast, muzea, brała udział w wspinaczkach na ściance, skokach na linie, lepieniu naczyń z gliny oraz obserwowała gwiazdy i planety w Obserwatorium Astronomicznym. Uczestniczyła w pieszej wycieczce do Iwonicza Zdroju, w rejsie statkiem po zalewie Solińskim, jak również w wyjściu do kina.
Niezwykle istotnym etapem realizacji projektu było wrześniowe spotkanie superwizyjne połączone z ewaluacją projektu, podczas którego uczestnicy podsumowali swój udział w projekcie oraz wymienili się doświadczeniami i ocenili efekty w odniesieniu do własnej osoby.
Dużym sukcesem Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendy OHP i specjalistów pracujących z młodzieżą jest fakt, że aż 50% uczestników projektu poprawiło oceny w stosunku do roku szkolnego 2008/2009, zaś oceny u 33% nie uległy zmianom. Oceny z wybranych przedmiotów wyrównawczych poprawiły się zazwyczaj o kilka stopni.
Projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
|