ROZMIESZCZENIE ZESPOŁÓW I TEREN ICH DZIAŁANIA
Ideą sprawnie funkcjonującego systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jest maksymalne skrócenie czasu dojazdu zespołów PRM do zdarzeń tj. od momentu zawiadomienia do przyjazdu na miejsce zdarzenia.
Dlatego też niektóre zespoły PRM działające w systemie zostały rozlokowane w terenie - poza siedzibą Stacji Pogotowia Ratunkowego, w efekcie czego utworzono tzw.miejsca stacjonowania /Podstacje / i ulokowano w nich zespoły :
1/ Stacja Pogotowia w Krośnie
- 1 zespół specjalistyczny PRM
- 2 zespoły podstawowe PRM
2/ Podstacja Rymanów
- 1 zespół podstawowy PRM
3/ Podstacja Jedlicze
- 1 zespół podstawowy PRM
4/ Podstacja Dukla
- 1 zespół podstawowy PRM
5/ Podstacja Miejsce Piastowe
- 1 zespół specjalistyczny PRM
Z uwagi na rozległość terenu objętego działaniami ratowniczymi , przyjęte rozwiązania znajdują pełne uzasadnienie , zwiększając szanse poszkodowanych na przeżycie, jako że w stanach zagrożenia życia każda minuta ma ogromne znaczenie.
W ratownictwie medycznym operuje się pojęciem tzw „ złotej godziny „ w ciągu której pacjent od chwili wystąpienia zagrożenia życia powinien być przetransportowany do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego ( SOR-u).
Dyslokacja zespołów ratownictwa medycznego w terenie znacznie zwiększa możliwość skutecznej pomocy osobom, których życie jest zagrożone.
Pomiędzy poszczególnymi ogniwami budowanego systemu ratownictwa medycznego, tj. Dyspozytornią Medyczną, zespołami wyjazdowymi, SOR-em, zorganizowano sprawny system łączności telefonicznej na zasadzie sztywnych ( bezpośrednich ) łączy, łączność radiową oraz nowy system dowodzenia SWD do zarządzania zespołami wyjazdowymi. Zainstalowany system GPS pozwala na ciągłe monitorowanie i koordynowanie prowadzonych działań ratowniczych.
Obszar działania Pogotowia Ratunkowego to miasta i gminy wchodzące w
skład powiatu krośnieńskiego
|