Zakład Aktywności Zawodowej jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką tworzoną przez powiat, gminę, stowarzyszenie lub inną organizację społeczną, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.W Rymanowie Zdroju funkcjonuje Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Rymanowie. W Rymanowie ZAZ działa od 2003 r. Podstawy prawne dla działalności zakładów aktywności zawodowej stworzyła ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób. Zakład Aktywności Zawodowej działa na podstawie rocznego planu działalności gospodarczej.
Celem Zakładu Aktywności Zawodowej jest:
- zatrudnienie osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
- rehabilitacja zawodowa i społeczna,
- przygotowanie osób niepełnosprawnych do pracy na otwartym rynku pracy,
- przygotowanie o samodzielnego, niezależnego i aktywnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości,
- wdrażanie do rzetelnej i wydajnej pracy poprzez atrakcyjny, w pełni zrozumiały i powszechnie akceptowany system motywacyjny.
Uczestnikami ZAZ-u są młodzi ludzie w wieku produkcyjnym, z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Aby mogli autentycznie pracować muszą wykonywać specjalnie dobrane czynności, korzystać z bezpiecznych urządzeń i organizacji pracy oraz ze wsparcia. Pracę w ZAZ-ie podejmują osoby najbardziej sprawne, zdolne do wykonywania prac pod opieką instruktorów. Osoby te osiągnęły awans zawodowy przechodząc z WTZ do ZAZ-u. Było to możliwe dzięki wieloletniej rehabilitacji społecznej i zawodowej w WTZ.
W ZAZ-ie w Rymanowie Zdroju zatrudnionych jest 34 osoby niepełnosprawne (22 mężczyzn i 12 kobiet). Za wykonaną pracę otrzymują wynagrodzenie, co pozwala im na zwiększenie samodzielności.
Etapy rehabilitacji:
Terapia psychologiczna – ma na celu: rozładowanie napięć emocjonalnych, nerwowości i depresji, pogłębianie odporności na trudne sytuacje życia codziennego, formowanie kontaktów poziomych (pracownik/pracownik) i pionowych (przełożony/pracownik).
Rehabilitacja ruchowa – zajęcia prowadzone są w formie indywidualnej i grupowej. Mają one na celu: podtrzymanie ogólnej wydajności fizycznej oraz zmniejszenie pogłębiających się wad postawy ciała, rekonwalescencje uczestników po przebytych urazach. Podczas rehabilitacji prowadzone są ćwiczenia ogólnousprawniające i kinezyterapeutyczne (metoda PNF, Volty) oraz fizykoterapeutyczne tj:
- Masaż klasyczny,
- Masaż wodny kończyn dolnych i górnych,
- Masaż z ogrzewaniem promieniami podczerwieni.
Terapia z zakresu higieny osobistej i zaradności – podstawowe tematy zajęć to: higiena osobista, czystość i dobór ubrań, właściwe korzystanie z urządzeń sanitarnych, posługiwania się przyborami toaletowymi i kosmetycznymi, dbanie o czystość pomieszczeń.
Działalność gospodarcza ZAZ – harmonogram pracy przewiduje 5 godzin pracy dziennie w tym z przerwą na posiłek regeneracyjny oraz rehabilitacje. W roku 2005 efektywność pracy, zgodnie z oceną autentycznych możliwości zespołu została oceniona na poziomie 15% w stosunku do pracowników w pełni sprawnych.
Działalność gospodarcza obejmuje:
- sekcję ogrodniczą – realizująca proces produkcyjno – usługowy i uprawę roślin
- sekcję rękodzieła – produkcja budek lęgowych, pakowanie elementów montażowych w komplety dla firmy Nowy Styl, malowanie kartek świątecznych,
- sekcję turnusowo – gastronomiczną – świadczącą usługi hotelarskie i gastronomiczne.
Zakład Aktywności Zawodowej
ul. PCK 4
38-481 Rymanów Zdrój
|