Nadanie numeru PESEL osobie obowiązanej na podstawie odrębnych przepisów do posiadania numeru PESEL


Jak załatwic sprawę:

Nadanie numeru PESEL osobie obowiązanej na podstawie odrębnych przepisów do posiadania numeru PESEL

Dokumenty:
1. Wypełniony formularz „Wniosek o nadanie numeru PESEL”.
2. Obywatel polski przedstawia do wglądu dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemca – dokument podróży lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo.
3. Dokumenty potwierdzające dane wskazane w pkt 3-5 wniosku o nadanie numeru PESEL, np.: akty stanu cywilnego – jeżeli znajdują się w posiadaniu strony.
4. W przypadku składania wniosku o nadanie numeru PESEL przez pełnomocnika należy przedstawić dodatkowo pisemne pełnomocnictwo do złożenia wniosku o nadanie nr PESEL oraz dowód osobisty pełnomocnika lub jego paszport.

Opłaty:
1. Nie pobiera się opłat za nadanie numeru PESEL.
2. 17 zł - opłata skarbowa za złożenie w organie dokumentu pełnomocnictwa – od każdego wykazanego stosunku pełnomocnictwa.
Opłata skarbowa za złożenie pełnomocnictwa nie dotyczy pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.

Opłatę skarbową należy dokonać przelewem, przekazem na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Błoniu - PKO BP S.A. V O/Warszawa, 27 1020 1055 0000 9802 0024 2461, bądź bezpośrednio w kasie Urzędu.

Miejsce załatwienia sprawy:
Urząd Miejski w Błoniu,ul. Rynek 6, 05- 870 Błonie, USCSO Sprawy Obywatelskie, pokój nr 8.

Termin odpowiedzi:
Bez zbędnej zwłoki.

Tryb odwoławczy:
Brak, czynność materialno-techniczna.

Uwagi:
1. Osoba podlegająca na podstawie odrębnych przepisów obowiązkowi posiadania numeru PESEL składa w formie pisemnej wniosek o nadanie numeru PESEL w organie gminy właściwym dla miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, a w przypadku braku meldunku – w organie gminy właściwym dla siedziby pracodawcy. W razie niemożności ustalenia właściwego organu gminy – wniosek składa się w organie gminy właściwym dla Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.
2. We wniosku o nadanie numeru PESEL zamieszcza się podstawę prawną żądania nadania numeru PESEL (należy podać konkretny przepis prawa, który zobowiązuje osobę do posiadania numeru PESEL celem ochrony lub wykonania przyznanych jej praw, bądź nałożonych obowiązków) oraz załącza się dokumentację potwierdzającą dane zawarte we wniosku.
3. Do posiadania numeru PESEL jest zobowiązana osoba, która ubiega się o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż zgodnie z przepisami takie dane ujawnia się w rejestrze.
4. Na gruncie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie jest konieczne posługiwanie się numerem PESEL, ponieważ ustawa w przypadku jego braku dopuszcza podanie w jego miejsce numeru dowodu osobistego lub paszportu.
5. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie wymaga posługiwania się numerem PESEL, bowiem w jego miejsce dopuszcza podanie przez osobę, której nie nadano numeru PESEL numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.
6. Cudzoziemiec studiujący w Polsce nie jest z tego tytułu zobowiązany do posiadania numeru PESEL, ponieważ zgodnie z przepisami ustawy prawo o szkolnictwie wyższym w wykazie danych studenta zamieszcza się numer PESEL, a w przypadku jego braku numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz kraj wydania dokumentu tożsamości.
7. Sytuacje opisane w pkt 3 – 6 są wyłącznie przykładowymi okolicznościami prawno-faktycznymi w jakich może znaleźć się osoba, a które zgodnie z przepisami uprawniają, bądź też nie uprawniają do otrzymania numeru PESEL. Organ, do którego wpłynął wniosek o nadanie numeru PESEL rozpatruje go w sposób indywidualny, w świetle wszystkich okoliczności konkretnej sprawy.
8. Jeżeli wniosek o nadanie numeru PESEL nie spełnia wymogów określonych przepisami prawa, organ wzywa wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
9. Wnioskodawca może działać przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo powinno być udzielone zgodnie z wymogami określonymi w art. 33 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1000 t.j. ze zm.).
10. Po zakończeniu procedury otrzymuje się zawiadomienie o nadaniu numeru PESEL w formie wskazanej we wniosku.

Wymagane załączniki:
Wniosek o nadanie numeru PESEL.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 j. t. ze zm.)
2. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2019 r., poz. 1397 j. t. ze zm.)
3. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1000 j. t. ze zm.)
4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 4 stycznia 2012 r. w sprawie nadania lub zmiany numeru PESEL (Dz. U. z 2015 r., poz. 1984 j.t.).


Formularze do pobrania:
Nazwa formularzaOpis formularzaOpcje
pesel wz_2.pdfWniosek o nadanie numeru PESEL pesel wz_2.pdf